>> FORUM DYSKUSYJNE PSZCZELARZY << REJONOWE KOŁO PSZCZELARZY NR 2 W ŁODZI WITA I ZAPRASZA
 

NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » PIERWSZE KROKI - PYTANIA DOTYCZĄCE ZAKŁADANIA PASIEKI ITP » JAKIE WYBRAĆ ULE?

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Jakie wybrać ule?

  
Jurek
09.03.2016 08:42:57
poziom 3

Grupa: Użytkownik

Posty: 158 #2250091
Od: 2015-11-20
Jakie ule uważacie za najlepsze do hodowli pszczół?
  
Jurek
09.03.2016 08:54:49
poziom 3

Grupa: Użytkownik

Posty: 158 #2250097
Od: 2015-11-20
Ja osobiście mam wielkopolskie drewniane 10 ramkowe. Nie jestem z nich zbytnio zadowolony. Ule te wydają mi się troszkę zbyt ciasne. Pszczoły lubią się z nich stosunkowo szybko roić. Drewno też mi nie odpowiada. Łatwo wchłania wilgoć i jest siedliskiem różnych organizmów, bakterii, grzybów, larw motylicy, mrówek itp. Ciężko drewno jest dezynfekować (albo wypalamy ok 1mm drewna albo stosujemy ług sodowy). Drewniane ule często nie trzymają swoich wymiarów i potrafią je zmieniać pod wpływem wilgoci. Stwarza to potem różne problemy np z kratami odgrodowymi itp. Dodatkowo kupiłem ule firmy na literę R. i niestety nie pasują one do innych uli innych firm co też stwarza duży problem np z dopasowaniem nowocześniejszych dennic itp.
Gdybym miał wybierać to teraz kupowałbym ule Dadanta poliuretanowe (są twardsze niż styropianowe).
  
SP
09.03.2016 09:30:30
Grupa: Użytkownik

Posty: 21 #2250109
Od: 2016-1-8
Światowym standardem są ule Langstrotha i ule Dadanta. Niestety, nie ma uli najlepszych. Każdy typ ma swoich zwolenników. Popularne w Polsce ule wielkopolskie nie są w praktyce znane poza Polską. W Polsce stosuje się z grubsza 8 różnego rodzaju typów uli, więc odpowiedż jest bardzo trudna. Dobór rodzaju ula zależy od wielu czynników, a między innymi od strefy klimatycznej, rodzaju pożytków, sposobu uprawiania gospodarki pasiecznej (wędrowna, stacjonarna), wielkości pasieki, wiedzy i doświadczenia pszczelarza a także jego możliwości zdrowotnych (trudno sobie wyobrazić kobietę operującą nadstawką ula Langstrotha pełną miodu).
Mówiąc np. o ulu Langstrotha doświadczony pszczelarz, w dobrych warunkach potrafi utrzymać w tym ulu silne rodziny i wykorzystać jego maksymalne rozmiary. Natomiast nowicjuszowi, bez żadnej praktyki, nie uda się nawet przygotować prawidłowo rodziny do zimowania i na wiosnę może mieć zawsze problemy. W obecnych warunkach pożytkowych, częstych podtruciach pszczół, nagminnym porażeniu pasiek warrozą i występującym osłabieniu rodzin pszczelich, amatorowi jest bardzo trudno utrzymać taki stan rodzin pszczelich, by bez problemu zimowały w ulach o zbyt szerokiej ramce.
Ul Wielkopolski jest bardziej przyjazny dla młodego pszczelarza, bo już łatwiej jest w nim przygotować pszczoły do zimowli.
Jeżeli chcesz mieć kilka rodzin pszczelich tylko na własny użytek, to warto wybrać ul najbardziej przyjazny dla pszczół, który stwarza bardzo dobre środowisko bytowania rodzinie pszczelej i sprawia najmniej kłopotów w gospodarce. Takim ulem jest ul warszawski zwykły, w którym też można prowadzić gospodarkę nowoczesną przez wprowadzenie nadstawki.
Odrębnym zagadnieniem jest wybór materiału, z którego ul ma być wykonany. Niestety, dostępne na rynku ule z tworzyw (poliuretan, styropian, styrodur) wykonane są (chyba bez wyjątku) z materiałów bez atestów na kontakt z żywnością i materiałem biologicznym. Wiele z nich budowanych jest z materiałów przeznaczonych dla budownictwa o opisywanej w kartach charakterystyki technicznej długotrwałej emisyjności używanych w produkcji chemicznych dodatków. Wybierając zatem takie ule warto żądać od sprzedawcy stosownych dokumentów potwierdzających, że ul jest wykonany z materiałów bezpiecznych dla pszczół.
Ule drewniane wykonane z drewna lipowego, z sosny wejmutki lub innych rodzajów drewna (lekkiego, ciepłego) wydają się przy wszystkich wadach dobrym wyborem dla pasieki stacjonarnej. Pasieka wędrowna zmusza do innych wyborów materiałowych.
  
Zdzislaw
09.03.2016 23:14:39
poziom 2

Grupa: Użytkownik

Posty: 86 #2250441
Od: 2015-12-5
Wymiar ramki ula wielkopolskiego to wymiar ramki ulastaroszwabskiego.
A ramka ula warszawskiego poszerzonego to ramka ula Ukraińskiego .
  
SP
10.03.2016 07:14:49
Grupa: Użytkownik

Posty: 21 #2250475
Od: 2016-1-8


Ilość edycji Admina: 1
Słuszna uwaga, choć nie wiadomo, czy pierwszy był ul wielkopolski, czy staroszwabski. Wymiar ramki 360 na ileś tam pojawia się w wielu konstrukcjach, różnie nazywanych. Np. ul małopolski jest na ramce 360x200. Ul Ostrowskiej ma ramkę 360 x 230 mm. Popularny na Bałkanach ul opatentowany przez Voja Bristina z Serbii http://pcelarske-majstorije.50webs.com/prilog21.html ma ramkę 360x190 mm. Na szczęście, ule zaczynają się od prac Dolinowskiego i Dzierżona. Wszelki zatem początek różnych konstrukcji ma miejsce od prac tych dwóch pszczelarzy. Przy tym ule staroszwabskie czy wielkopolskie nie zawładnęły pszczelarstwem w skali światowej.
  
Zdzislaw
10.03.2016 14:23:02
poziom 2

Grupa: Użytkownik

Posty: 86 #2250721
Od: 2015-12-5
Ale ule konstrukcji "Amerykanów" tzn :
D a d a n t a emigrantów [oficjalnie podaje się ze wyemigrował z terenu Francji ale w starych Polskich wydaniach spotkałem się ze stwierdzeniem ze był z pochodzenia Rosjaninem na innym forum dość dawno zadałem pytanie z podaniem materiałów żródłowych i nikt nie odniósł się do zagadnienia .

L a n g s t o t h a [z tego co sie orientuje z pochodzenia Włocha] który ustalił taka miare dosć przypadkowo wykorzystując odpady tzn .skrzynki po mydle ,ale ustalił do dzis obowiazujace rozmiary pszczele /odległości .

Jak cos podałem nieściśle to sory ,ale pisze z głowy bez wgladu w notatki - ot tak przy południowej kawie lol

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » PIERWSZE KROKI - PYTANIA DOTYCZĄCE ZAKŁADANIA PASIEKI ITP » JAKIE WYBRAĆ ULE?

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!


TestHub.pl - opinie, testy, oceny