Jakie wybrać ule?
Światowym standardem są ule Langstrotha i ule Dadanta. Niestety, nie ma uli najlepszych. Każdy typ ma swoich zwolenników. Popularne w Polsce ule wielkopolskie nie są w praktyce znane poza Polską. W Polsce stosuje się z grubsza 8 różnego rodzaju typów uli, więc odpowiedż jest bardzo trudna. Dobór rodzaju ula zależy od wielu czynników, a między innymi od strefy klimatycznej, rodzaju pożytków, sposobu uprawiania gospodarki pasiecznej (wędrowna, stacjonarna), wielkości pasieki, wiedzy i doświadczenia pszczelarza a także jego możliwości zdrowotnych (trudno sobie wyobrazić kobietę operującą nadstawką ula Langstrotha pełną miodu).
Mówiąc np. o ulu Langstrotha doświadczony pszczelarz, w dobrych warunkach potrafi utrzymać w tym ulu silne rodziny i wykorzystać jego maksymalne rozmiary. Natomiast nowicjuszowi, bez żadnej praktyki, nie uda się nawet przygotować prawidłowo rodziny do zimowania i na wiosnę może mieć zawsze problemy. W obecnych warunkach pożytkowych, częstych podtruciach pszczół, nagminnym porażeniu pasiek warrozą i występującym osłabieniu rodzin pszczelich, amatorowi jest bardzo trudno utrzymać taki stan rodzin pszczelich, by bez problemu zimowały w ulach o zbyt szerokiej ramce.
Ul Wielkopolski jest bardziej przyjazny dla młodego pszczelarza, bo już łatwiej jest w nim przygotować pszczoły do zimowli.
Jeżeli chcesz mieć kilka rodzin pszczelich tylko na własny użytek, to warto wybrać ul najbardziej przyjazny dla pszczół, który stwarza bardzo dobre środowisko bytowania rodzinie pszczelej i sprawia najmniej kłopotów w gospodarce. Takim ulem jest ul warszawski zwykły, w którym też można prowadzić gospodarkę nowoczesną przez wprowadzenie nadstawki.
Odrębnym zagadnieniem jest wybór materiału, z którego ul ma być wykonany. Niestety, dostępne na rynku ule z tworzyw (poliuretan, styropian, styrodur) wykonane są (chyba bez wyjątku) z materiałów bez atestów na kontakt z żywnością i materiałem biologicznym. Wiele z nich budowanych jest z materiałów przeznaczonych dla budownictwa o opisywanej w kartach charakterystyki technicznej długotrwałej emisyjności używanych w produkcji chemicznych dodatków. Wybierając zatem takie ule warto żądać od sprzedawcy stosownych dokumentów potwierdzających, że ul jest wykonany z materiałów bezpiecznych dla pszczół.
Ule drewniane wykonane z drewna lipowego, z sosny wejmutki lub innych rodzajów drewna (lekkiego, ciepłego) wydają się przy wszystkich wadach dobrym wyborem dla pasieki stacjonarnej. Pasieka wędrowna zmusza do innych wyborów materiałowych.


  PRZEJDŹ NA FORUM