>> FORUM DYSKUSYJNE PSZCZELARZY << REJONOWE KOŁO PSZCZELARZY NR 2 W ŁODZI WITA I ZAPRASZA
 

NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » ŚRODKI DO LECZENIA PSZCZÓŁ, PRZEPISY, STOSOWANIE » WALKA Z WARROZĄ ZA POMOCĄ POŻYTECZNYCH ROZTOCZY STRATIOLAELAPS SCIMITUS

Przejdz do dołu stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

Walka z warrozą za pomocą pożytecznych roztoczy Stratiolaelaps scimitus

  
Jurek
11.01.2016 19:19:58
poziom 3

Grupa: Użytkownik

Posty: 158 #2225289
Od: 2015-11-20


Ilość edycji wpisu: 1
Podobno od niedawna dostępna jest nowa metoda walki z warrozą za pomocą pożytecznych roztoczy Stratiolaelaps scimitus. Cytat z Wikipedii -> : "Od ubiegłego roku w Polsce dostępna jest biologiczna metoda zwalczania Varroa destructor w postaci pożytecznych roztoczy Stratiolaelaps scimitus, które aplikuje się do ula z pszczołami wiosną i jesienią. Roztocza są zbyt małe by zjadły Varroa destructor jednak walcząc z nim uszkadza go w stopniu uniemożliwiającym rozwój." Srodek o nazwie ENTOMINE zawiera takie pożyteczne roztocza. Więcej na filmiku:

Czy wie ktoś coś więcej na ten temat?Podaję LINK dO Stony producenta ->
  
SP
11.01.2016 20:42:25
Grupa: Użytkownik

Posty: 21 #2225342
Od: 2016-1-8


Ilość edycji Admina: 2
Na tronie http://www.honeybeesuite.com/stratiolaelaps-scimitus-for-varroa-control/ jest zamieszczona negatywna opinia na temat wykorzystania Stratiolaelaps scimitus do walki z Varroa. Na stronie http://www.worldwidebeekeeping.com/forum/index.php?topic=636.0 pszczelarze mówią o zaproszeniu do tragedii. Nie ma też dobrych informacji na http://cheguebeeapiary.blogspot.com/2014/09/stratiolaelaps-scimitus-mite-as-bio.html . A że Stratiolaelaps scimitus są stosowane w ogrodnictwie, nie zabraknie chętnych dla rozszerzenia rynku zbytu i na pszczelarzy. Osobiście wolałbym poprosić o ocenę kilku pszczelarskich profesorów przed zastosowaniem. Bo jest dziwne, że na świecie i w intternecie nie ma szału z Stratiolaelaps scimitus . Więcej jest na temat pszczoły środkoworosyjskiej, która z warrozą sobie radzi bez leczenia (według rosyjskich opisów).
  
Jurek
12.01.2016 06:38:52
poziom 3

Grupa: Użytkownik

Posty: 158 #2225453
Od: 2015-11-20


Ilość edycji wpisu: 3
Podane wyżej linki są bardzo ciekawe. Dla tych, którzy nie znają angielskiego podaję kilka linków do tłumaczeń tych stron. Tłumaczenia z Google (niezbyt dobre ale jednak):
Link 1
Link2
Link3
Co wzbudza wątpliwości w stosunku do tych roztoczy:
zabieg należy stosować wielokrotnie (roztocza nie są w stanie żyć długo w ulu gdzie nie ma gleby w której żyją i się rozmnażają)
Nie zabijają warrozy pod zasklepem ponieważ tam nie są w stanie dotrzeć, stąd podobno dosyć niska skuteczność i dlatego należy stosować w okresie bezczerwiowym (wczesna wiosna, późna jesień).
Warroza jest niejako ich zastępczym posiłkiem w czasie gdy poszukiwać będą swojego naturalnego pożywienia, w tym celu prawdopodobnie będą szukały gleby i tam uciekną.
Cena jednokrotnego leczenia 6 rodzin to około 140zł wg. cennika ze strony producenta.
Roztocza nie pochodzą z Polski i nie wiadomo jaki wpływ mogą mieć na nasze środowisko.
Może ktoś już stosował wspomniane roztocza u siebie w pasiece i ma jakieś praktyczne obserwacje?
  
Jurek
12.01.2016 08:55:08
poziom 3

Grupa: Użytkownik

Posty: 158 #2225485
Od: 2015-11-20
Na forum Tomka Miodka można przeczytać : Znalezione w sieci:

"Hypoaspis miles początkowo przeznaczony był do zwalczania Ziemiórek w uprawach roślin ozdobnych, okazało się jednak, że sprawdza się w także w zwalczaniu innych szkodników.
Hypoaspis atakuje i uśmierca larwy Ziemiórek, nie likwiduje natomiast jaj oraz poczwarek.
Hypoaspis miles znajduje się zwykle w górnej warstwie gleby lub doniczki lub w szczątkach roślinnych na powierzchni gleby. Samice Hypoaspis miles składają jaja między cząstkami gleby lub torfu. W temperaturze 20°C z tych jaj po około 6 dniach wylęgają się sześcionogie larwy. Po kolejnych 2 dniach zaczynają aktywnie poszukiwać pożywienia prze okres około 10 dni kiedy to osiągają formę dorosłą. ,
W temperaturze 20°C cały cykl rozwojowy od jaja do osobnika dorosłego zajmuje przeciętnie 17 -18 dni i zależy też od dostępności i jakości pożywienia.

W temperaturze 15 ° C całkowity rozwój rozciąga się do 34 dni a w temperaturze 10 ° C zostaje zupełnie zahamowany. Osobniki dorosłe potrafią jednak przetrwać niekorzystny okres i zacząć ponownie się rozmnażać. Przy wzroście temperatury do 24 ° C, cały cykl skraca się do około 12 dni a w temperaturze 32 ° C i więcej zostaje ponownie zahamowany.

Osobniki dorosłe zdolne są do życia przez kilka miesięcy a w przypadku braku pożywienia potrafią przetrwać nawet 70 dni (pod warunkiem, że wcześniej się najadły) Taka niezwykła żywotność tego organizmu pozwala mu skutecznie walczyć z pojawiającymi się szkodnikami.
Jako że Hypoaspis żywi się nie tylko larwami Ziemiórek jest wykorzystywany również do walki z innymi szkodnikami. "

(podobno Hypoaspis miles to to samo co Stratiolaelaps scimitus)

Przejdz do góry stronyStrona: 1 / 1    strony: [1]

  << Pierwsza      < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » ŚRODKI DO LECZENIA PSZCZÓŁ, PRZEPISY, STOSOWANIE » WALKA Z WARROZĄ ZA POMOCĄ POŻYTECZNYCH ROZTOCZY STRATIOLAELAPS SCIMITUS

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!


TestHub.pl - opinie, testy, oceny