Witam, W tym roku chciałbym zacząć hodować matki na własne potrzeby i chciałem skompletować sprzęt na ten właśnie cel. Proszę o podpowiedzi co powinienem zakupić, czego nie, odrazu powiem że chcę przekładać larwy. Czym to najlepiej robić? W koreczki własnej roboty z wosku, czy koreczki plastikowe? W czym później izolować matki w momencie wygryzania się? Ktoś może podzieli się swoimi doświadczeniami, linki mile widziane do danego sprzętu.
Jeśli chcesz przekładać larwy a nie stosować np. klateczki systemu Nicot lub Jentera to powinieneś kupić w pierwszej kolejności jednoramkowy izolator matki z kratą odgrodową. Umożliwi on uzyskanie larw o znanym wieku. Do przekładania larw na początek najlepsza wydaje mi się chińska łyżeczka do przekładania larw (w innym wpisie Zdzisław ją poleca a ma w tym b. duże doświadczenie). W Łodzi na Rzgowskiej 101 ostatnio kosztowała około 6zł. jakiś opis sprzętu jest na stronie: LINK . Z moich doświadczeń z systemem Nicot mogę powiedzieć, że ma on zalety a też wiele wad. Zaletą jest to, że nie trzeba przekładać larw (przekłada się całą miseczkę z larwą i mleczkiem, nie dotykamy jej i nie ma możliwości jej uszkodzenia). Wady są takie, że po wyhodowaniu matek miseczki trzeba oczyścić i zdezynfekować, niestety jest to dosyć pracochłonne, bardziej niż przekładanie larw z plastra.
Przydałaby się też dobra lupa z podświetleniem, może być zakładana ma głowę lub inne wynalazki. Larwy są bardzo małe i przezroczyste więc bardzo słabo je widać. Na filmiku poniżej widać jak wygląda przekładanie larw chińską łyżeczką
Dziękuję Jurek za podpowiedź. Właśnie głęboko się zastanawiałem nad ramką Jentera, ale trochę mi szkoda na początek wydać tyle pieniędzy (a są plusy i minusy tej ramki, tak jak mówisz). A coś jeszcze odnośnie miseczek matecznikowych? Jakieś propozycje, opinie?
Wydaje mi się, że bardzo popularne są teraz gotowe miseczki matecznikowe plastikowe dostępne w większości sklepów pszczelarskich. Niestety plastikowe miseczki i lokówki trzeba potem umyć i powstają wtedy wynalazki jak poniżej
Niektórzy używają ramek hodowlanych jak np. tutaj:
Używano szablonów do produkcji miseczek z wosku jak niżej:
Jakieś ogólne informacje o wychowie matek zobaczysz na tym filmiku:
Matki można hodować naprawdę bardzo prosto. By wyzbyć się kompleksów proponuję zobaczenie poniższych filmików. Oczywiście ważne jest by plastry zawierały larwy jednodniowe (susz dajemy kilka dni wcześniej do ula by matka złożyła tam jajeczka i wykluły się larwy w odpowiednim wieku). Ważna jest też rodzina wychowująca, którą należy odpowiednio wcześniej przygotować.